Kiedy warto udać się do doradcy podatkowego?


Ze wsparcia doradcy podatkowego korzystają zarówno osoby prywatne, jak również firmy i przedsiębiorstwa. Wiedza i umiejętności takiego specjalisty w wielu przypadkach mogą okazać się niezbędne. Kiedy w szczególności warto skorzystać z pomocy takiej osoby? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy to osoba fizyczna, która zdała państwowy egzamin uprawniający do wykonywania powyższego zawodu i została wpisana na listę doradców podatkowych w Krajowej Radzie Doradców Podatkowych.

Doradcą podatkowym mogą być również adwokat bądź radca prawny oraz inne osoby prawne wpisane do rejestru osób, które mają uprawnienia do wykonywania omawianego zawodu. Doradca podatkowy jest osobą zaufania publicznego, zobowiązany jest do działania zgodnego z zasadami etyki.

Pomoc doradcy podatkowego – kiedy jest niezbędna?

Warto skorzystać z pomocy specjalisty i zaoszczędzić sobie problemów, które mogą wyniknąć z braku znajomości różnego typu procedur. Kiedy konkretnie konsultacja z doradcą jest wskazana?

  1. Obowiązkiem każdego obywatela jest płacenie podatków. W przypadku, gdy wypełnienie deklaracji podatkowej budzi jakiekolwiek wątpliwości, warto skorzystać z pomocy doradcy.
  2. Ze wsparcia doradcy podatkowego powinny skorzystać osoby, które rozpoczynają działalność i nie wiedzą, jaki model rozliczania podatkowego w ich przypadku będzie optymalnym rozwiązaniem.
  3. Pomoc doradcy podatkowego jest bardzo istotna w podczas przeprowadzania optymalizacji podatkowej w firmie.
  4. Konsultacja z doradcą podatkowym jest również wskazana, gdy jakiekolwiek kwestie regulowane przez prawo podatkowe są dla nas niejasne.
  5. Doradcy podatkowi często zajmują się też prowadzeniem ksiąg podatkowych dużych przedsiębiorstw.
  6. W obszarze działania doradców podatkowych mieści się też przeprowadzanie audytów. Przeprowadzanie audytu podatkowego — wstępnego, szczegółowego bądź kompleksowego umożliwi wykrycie ewentualnych niedopatrzeń i błędów oraz ich korektę. Takie działanie sprawi, że firma będzie lepiej przygotowana na kontrolę ze strony organów skarbowych.
  7. Kolejną usługą doradców jest sporządzanie opinii z zakresu obowiązków prawnych.
  8. Z usług doradcy podatkowego mogą skorzystać również wszystkie osoby, które potrzebują zastępstwa procesowego. Doradca podatkowy zajmuje się reprezentacją swojego klienta podczas postępowania podatkowego.
  9. Sporządzanie wniosków, zażaleń, odwołań i innych dokumentów dotyczących spraw skarbowych i podatkowych dla wielu osób jest bardzo skomplikowane. W takich kwestiach również można  zwrócić się do
  10. Doradcy podatkowi zajmują się też prowadzeniem ksiąg podatkowych oraz obsługą kadrowo-płacową, na bieżąco wskazują też najkorzystniejsze rozwiązania dotyczące podatków i chronią interesy przedsiębiorcy oraz jego firmy.

Podsumowanie

Pomoc doradcy podatkowego może uchronić nas i naszą firmę od poważnych błędów i przykrych konsekwencji. Właśnie dlatego wiele firm i przedsiębiorstw decyduje się na stałą współpracę z doradcą.

Jeśli potrzebujesz porady podatkowej, sprawdź naszą ofertę tutaj  pomożemy Ci wybrać najbardziej wydajne dla Ciebie rozwiązanie.