Leasing


 

Leasing jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych form finansowania. Chętnie korzystają z niego zarówno małe i średnie działalności gospodarcze, jak i duże spółki prawa handlowego.

Przedmiotem leasingu mogą być zarówno ruchomości (maszyny i urządzenia, linie produkcyjne, samochody, sprzęt rolniczy, sprzęt medyczny, a nawet samoloty), jak i nieruchomości (magazyny, działki, mieszkania, domy i hale produkcyjne).

Wyróżniamy dwa podstawowe typy leasingów: operacyjny oraz finansowy. Tabelka poniżej przedstawia porównanie najważniejszych cech tych form finansowania:

 

KRYTERIUM

LEASING OPERACYJNY

LEASING FINANSOWY

AmortyzacjaObowiązek leasingodawcyObowiązek leasingobiorcy
Koszty uzyskania przychoduMiesięczna rata netto oraz opłata wstępna Część odsetkowa rat leasingowych oraz amortyzacja
Podatek VATDoliczony do rat leasingowych Opłacony z góry, łącznie z pierwszą ratą
Możliwość wykupuUzależniona od stawki amortyzacji i okresu leasingowaniaPo spłacie ostatniej raty przedmiot staje się własnością leasingobiorcy
Okres trwania umowyZazwyczaj krótszy niż okres ekonomicznej użyteczności przedmiotuZbliżony do okresu ekonomicznej użyteczności przedmiotu

 

Oprócz leasingu operacyjnego i finansowego oferujemy także leasing na kilometry, zwrotny (refinansowanie) oraz najem długoterminowy.

 

  • Leasing na kilometry – rata leasingu składa się z dwóch części: części stałej płaconej niezależnie od ilości pokonywanych kilometrów oraz części zmiennej, której wysokość zmienia się wraz z intensywnością użytkowania pojazdu. Dodatkową korzyścią jest zainstalowany w samochodzie GPS, dzięki któremu możemy otrzymywać raporty drogowe, m.in. raporty zużycia paliwa oraz historię tras.
  • Najem długoterminowy (leasing niska rata) – w ratach spłacasz jedynie sumę, która wynika z utraty na wartości pojazdu, a po zakończeniu okresu najmu, możesz oddać auto i wymienić je na nowe – bez żadnych dodatkowych kosztów. Najem długoterminowy oferuje także pakiet serwisowy oraz auto zastępcze wliczone w cenie rat.
  • Leasing zwrotny – pozwala na odzyskanie środków zainwestowanych w pojazd, jednocześnie nie tracąc możliwości użytkowania go. Wartość rynkowa auta jest przekazywana dotychczasowemu właścicielowi auta, który później spłaca cała kwotę w dogodnych ratach, aby ponownie stać się pełnoprawnym właścicielem pojazdu.

 

Każdy produkt dobieramy do indywidualnych potrzeb klienta, biorąc także pod uwagę jego formę opodatkowania.

 

Już dziś skontaktuj się z doradcą!

 

 

Biuro Rachunkowe